27 Eylül 2015 Pazar

KALECİLERİN KAHRAMAN OLDUĞU NEREDE GÖRÜLMÜŞ?

“Kaleci ha? Kaleci olacakmışım, yok ya?” diye söyleniyordu Dora. Hızlı hızlı yürüyordu, arada bir kolunun altına sıkıştırdığı futbol topunu düşmesin diye düzeltiyordu. Bahçe kapısını sertçe açtı. Kolunun altındaki topu apartmanın merdivenlerine doğru savururken “Ben onların futbol topumla oynamalarına izin vereceğim, onlar beni kaleci yapacak. Yok, öyle yağma.” diye bağırdı. Top, merdivenlerin en üst basamağından sekip Dora’nın başına çarptı.

Dora acıyla “Ahh!” diye inledi. Merdivenin en alt basamağına oturdu. Yüzü sıcaktan, sinirden kıpkırmızı olmuştu. “Kalecilerin kahraman olduğu nerede görülmüş?” diye söylendi. Başı çok acıyordu, gözlerini kapatıp acının dinmesini beklemeye karar verdi.

“Uluslararası turnuvalarda tam 1142 dakika gol yemeyen Dino Zoff bir kahraman bana kalırsa.” Dora, gözlerini sinirle açtı. Merdivenin başında duran uzun boylu, sakallı adam biraz önce başına çarpan topu gülümseyerek ona uzatıyordu.

Dora, adamın uzattığı topu hırsla aldı. Bacaklarının arasına koydu. Dino bilmem ne de kimdi? “Dino Zoff, İtalyan bir kaleci” dedi adam, Dora’nın aklından geçenleri okumuş gibi. Hiçbir şey söylemeden Dora’nın yanına, merdivenlere oturdu.


“Kariyeri boyunca 150 penaltı kurtaran Lev Yaşin de bir kahraman mesela.” “150 penaltı mı kurtarmış?” diye sordu Dora. “Evet.” dedi adam gülümseyerek.  Başını çevirip Dora’nın gözlerinin içine baktı. “Kaleciler bir takımın ruhudur.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder